Wydawałoby się, że dżungla to dżungla. Gęsta, zielona, wilgotna, pełna niebezpieczeństw. I taka w sumie jest. Ogólnie, bo jak zagłębimy się w różne dżungle świata, na różnych kontynentach, to zdecydowanie odbiegają one od siebie. Dżungla, która pokrywa tereny meksykańskiego stanu Chiapas i Gwatemalę, nie jest aż tak gęsta, nie ma aż tylu terenów podmokłych, od czasu do czasu nawet do najniższych partii dochodzą promienie słoneczne, a w nocy idąc ścieżką widać księżyc.

Taką dżunglę przemierzaliśmy na piechotę kilka dni, czasami żwawiej, czasami wlekąc się noga za nogą, zawsze w towarzystwie niezliczonych insektów. Poruszaliśmy się po terenach opanowanych przez kartele narkotykowe, i przemytników, dlatego potrzebowaliśmy miejscowego przewodnika, oraz dwóch koni jako tragarzy. Poza tym bez przewodnika nie przeszlibyśmy przez posterunki wojskowe, które rozmieszczone są na drodze między Flores a wioską Carmelita. Naszym celem było miasto starożytnych Majów, El Mirador. Zostało ono odkryte w 1926 roku, jednak prace archeologiczne, trwające do dziś rozpoczęły się dopiero w 1978 roku. Badania trwają tyle lat, gdyż przerywane są brakiem funduszy. Gwatemala jest najbiedniejszym państwem całego regionu i zebranie środków finansowych jest tu niezwykle trudne. Dlatego zaczęto wpuszczać tu turystów, którzy płacąc za możliwość dojścia do piramid i obejrzenia ich, wspierają badania archeologiczne. Turyści docierają jednak sporadycznie, gdyż droga jest dość wymagająca. 43km przez dżunglę  na terenach niezbyt bezpiecznych, nie każdemu odpowiada. Nam bardzo, tym bardziej, że na miejscu pracowali wtedy archeolodzy.

Od nich dowiedzieliśmy się dużo o El Midaror, a mało tego mogliśmy nawet brać w ręce dopiero co odkopane eksponaty, niektóre mające kilka tysięcy lat. Największy rozwój tego miasta był na przełomie I w. p.n.e oraz I w.n.e . Tutaj znajduje się ogromny kompleks świątynny La Danta, z największą piramidą w świecie Majów. O rozwoju i upadku tego miasta opowiemy a kolejnym poście. Już wkrótce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s