El Mirador; tajemnicze miasto Majów

Największy rozwój tego miejsca przypadł na I w p. n .e i I w n. e.  Budowano wtedy najwięcej świątyni pałaców. Były to potężne budowle, których szczyty znacznie przewyższały najwyższe drzewa dżungli. To tutaj znajduje się świątynia La Danta, która jest największą tego typu budowlą w świecie Majów, i osiąga 72 metry wysokości. Niedaleko znajduje się El Tigre, kolejna piramida, która jest co prawda niższa, bo ma 45 m, ale równie okazała. Obie te świątynie odgrywały bardzo istotną rolę w obserwacjach astronomicznych. Majowie ozdabiali swoje świątynie potężnymi, czterometrowymi maskami zrobionymi ze stiuku.

Majowie byli najbardziej rozwiniętym ludem a Ameryce Środkowej. Stworzyli oni bardzo zaawansowaną cywilizację, posiadali rozwinięty system liczbowy, oraz potrafili obserwować ruchy Słońca, Księżyca i planet. Obserwacje te prowadzone były głównie w celach religijno-rytualnych. Podobnie postępowali w przypadku wznoszenia budowli i pomników, które stawiali w miejscach łączących punkt wschodu i zachodu słońca w dniach równonocy i przesileń. Stworzyli oni też szczegółowy kalendarz, o którym napiszemy w następnym poście.

Badania nad kulturą Majów są nadal jeszcze na etapie początkowym, bardzo niewiele jeszcze o nich wiadomo, z powodów brakujących wciąż funduszy i przerośniętej biurokracji. Do tego dochodzi jeszcze problem biurokracji, który jest tu na porządku dziennym. Majowie osiedlali się w okolicach moczarów i bagien, które stanowiły nie tylko bezcenne źródło pozyskiwania wody pitnej, ale były także miejscem, z którego brano żyzne gleby i sprowadzano je do miast, by zakładać ogrody warzywne. Rolnictwo było głównym źródłem dochodów, które przeznaczano na siłę roboczą, potrzebne towary, profesjonalną armię i prace architektoniczne. Żyli oni w dostatku, jednak ich raj przerywany był licznymi wojnami, które prowadzone były między miastami- państwami. Ten temat też rozwiniemy w następnych postach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s