Calakmul było głównym ośrodkiem władzy państwa Kaan, inaczej zwanym Królestwem Węża. Na jego terenie znajduje się Struktura II, potężna 45 metrowa piramida, która u swojej podstawy ma 120 m2. Jest ona największą, do tej pory odkrytą piramidą w świecie Majów. Z jej szczytu, przy dobrej pogodzie, można zobaczyć odległe wierzchołki gwatemalskiego miasta Tikal, ich odwiecznego wroga. W mieście tym znajdują się również liczne stelle ze śladami pisma. Świadczy to o tym, że Majowie posiadali również umiejętność pisania. Jak wspominaliśmy już w poprzednim wpisie, byli oni najbardziej rozwiniętym lud Ameryki Centralnej. Nie posługiwali się oni pismem, w naszym tego słowa znaczeniu, ale używali hieroglifów, które miały dla nich ogromne, symboliczne znaczenie. Były to dość skomplikowane rysunki, którymi posługiwali się tylko przedstawiciele arystokracji. Majowie mieli też bardzo rozwiniętą literaturę i poezję. Wszystko jednak skończyło się za czasów konkwisty, gdy Hiszpanie zakazali Majom posługiwania się hieroglifami.

Zaczęli oni uczyć Majów alfabetu łacińskiego. Kary za używanie hieroglifów były bardzo dotkliwe a nauka bardzo szybka i skuteczna, że wkrótce znajomość hieroglifów zanikła. Posługiwać się nimi potrafili już tyko ci, co mieszkali głęboko w dżungli, daleko poza zasięgiem najeźdźców. Oni jednak nie mieli kontaktu z pozostałymi Majami, a i sami wkrótce wymarli.

Ta sytuacja bardzo utrudniła współczesnym naukowcom odszyfrowywanie hieroglifów. Tak naprawdę na samym początku, deszyfracja była praktycznie niemożliwa, absolutnie poza możliwościami naukowców. Rozpoczęły się żmudne prace nad inskrypcjami, które trwały przez cały XX wiek. Najintensywniejsze prace rozpoczęły się po 1945 roku. Pionierem był Jurij Koronozow, rosyjski archeolog i filolog. Obecnie pismo Majów jest już zrozumiałe, jednak nadal pozostają niejasności i drobne niedomówienia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s