Star Wars w Etiopii

Niemożliwe? A jednak. Jest takie miejsce, gdzie możnemy poczuć się jak na planie tego słynnego filmu. Niedaleko Ganady, przy drodze do Arba Mynch, w południowej Etiopii żyje Plemię Konso. Mieszkają oni w bardzo ciekawych wioskach. Ich domy oraz płoty budowane są z kamieni, drewna, trawy oraz błota co daje bardzo ciekawy efekt. Chodząc wąskimi ścieżkami czuliśmy się jak na jednej z planet Republiki. Wrażenie niesamowite.

Wioski budowane są na planie koła, a każda z nich otoczona jest murem. W skład jednej wioski wchodzą średnio cztery okręgi. Najstarsza część znajduje się w środku, z czasem gdy wioska rozrasta się, dobudowywane są kolejne okręgi. Wysoki, kamienny mur chroni mieszkańców przed dzikimi zwierzętami.

Konso prowadzą osiadły tryb życia, są rolnikami. Żyją na terenach bardzo niesprzyjających rolnictwu, dlatego stworzyli tarasowy system uprawy ziemi. Po pierwsze, w ten sposób chronią ziemię przed wypłukaniem, a po drugie ułatwia im to magazynowanie wody po ulewach. Uprawiają kukurydzę, bawełnę, sorgo czy kawę.  Zajmują się również hodowlą kóz i owiec.

Na centralnym placu znajduje się słup pokoleniowy oraz kamień dorosłości. Każdy chłopak, który ukończy 18 lat musi ściąć bal i ustawić go na placu. Następnie musi podnieść 50 kilogramowy kamień i rzucić go za siebie.  Dopiero wtedy uznany zostaje przez swoją społeczność za dorosłego i może się ożenić.  Mężczyzna może mieć kilka żon, ale tylko spoza klanu, w przeciwnym razie jest wykluczany ze społeczności za kazirodczy związek z siostrą. Kobieta osiąga dojrzałość według Konso w wieku lat 16 i wtedy może założyć rodzinę, nie towarzyszą temu żadne uroczystości.

Konso żyją w górach. W sumie jest 41 wiosek a w każdej wiosce mieszka 9 klanów. UNESCO objęło 12 z nich swoim patronatem.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s