Domy w kształcie głów słoni

Plemię Dorzie, jest kolejną, niezwykle ciekawą grupą etniczną Etiopii. Żyją wysoko w górach Gugie, które zamieszkują od wielu set lat. Znaczna wysokość powoduje, że klimat zdecydowanie odbiega od standardu afrykańskiego. Dni są tu dość chłodne i wilgotne, a ranki często witają mgłą.  Dorzie znani są, podobnie jak Konso, ze swojej nietypowej architektury. Unikatowość polega na tym, że budują domy mieszkalne w kształcie głowy słonia. Wygląda to bardzo ciekawie i z pewnością przyciąga wielu turystów.

Dorzie twierdzą, że budują takie kształty, po to, żeby upamiętnić te wspaniałe zwierzęta, które kiedyś żyły na tych terenach. Domy są całkiem spore, osiągają wysokość nawet do 12 metrów. Stawia się je na szkielecie z bambusa,  a pokrywa liśćmi ynset, fałszywego bananowca, są niezwykle wytrzymałe i potrafią stać nawet sto lat. Problem stanowią jedynie termity, które powodują, że domy systematycznie obniżają się. Dach wymieniany jest średnio co 20 lat. W środku mieszkają nie tylko ludzie, ale również zwierzęta gospodarstwa domowego, które oddzielone są tylko cieniutką ścianką.

Jadąc przez wioskę widać liczne bambusowe zagajniki i właśnie ynset, który jest podstawą ich życia codziennego. Jest to roślina bardzo podobna do bananowca tyle, że nie rodzi owoców. Dorzie wykorzystują ją praktycznie cała. W tym surowym klimacie jest bezcenna.

Po pierwsze używa się jej do budowy domów i innych pomieszczeń, z miazgi robi się koczo, czyli placki, którymi pożywiają się na co dzień. Wyglądają trochę jak nasze naleśniki, też są okrągłe i cienkie, ale smak mają zupełnie inny. Proces przygotowania takiego placka jest długi i mozolny. Najpierw uciera się miazgę, z której robi się ciasto. Następnie owinięte w liście ynset ciasto zakopywane jest w ziemi na kilka miesięcy, aby sfermentowało. Następnie odkopuje się je i przygotowuje placki, które piecze się w domu na ognisku.

Oprócz budulca i pożywienia ynset jest również używany do celów czysto praktycznych. Podczas deszczu otrzymaliśmy jego wielkie liście, które służyły jako parasol. Podobnie jak w Amazonii, tam także parasole robi się z bananowców. Dorzie robią również z liści kosze, maty i inne przedmioty domowego użytku.  Plemię to zajmuje się głownie tkactwem, wyrabia materiały, które swoimi kolorami przyciągają wzrok.

Etiopia jest absolutną studnią bez dna, jeśli chodzi o rdzenne plemiona, które żyją według swoich prastarych zwyczajów. Na terenie tego państwa żyje ponad 80 różnych grup, co jest ewenementem na skalę światową. Etiopia jest absolutnym rajem dla osób, które tak jak my, interesują się rdzennymi plemionami i ich kulturami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s